Закључци Конференције лекара опште медицине Србије са међународним учешћем

   Закључци Конференције лекара опште медицине Србије са међународним учешћем

Секција опште медицине Српског лекарског друштва организовала је и одржала Конференцију лекара опште медицине Србије са међународним учешћем у хотелу Мона на Златибору у термину 26.09.-29.09.2024. године. Мото конференције је био „Компетенције лекара у општој медицини“ Покровитељ конференције било је Министарство здравља Републике Србије.

У оквиру Конференције одржана су два акредитована симпозијума:

Симпозијум 1: Обољења респираторног тракта

Симпозијум 2: Када је бол знак за узбуну? – најчешћи симптом са којим се сусрећемо у општој медицине

Радионице

1. Спирометрија у дијагностици и праћењу терапије – тумачење налаза

2. Поступак збрињавања пацијената са анафилактичким шоком – Интернационални тим инструктора Транссмед пројекта из Хрватске и Северне Македоније 

Округли сто

Законом регулисана здравствена заштита на примарном нивоу – компетенције лекара опште медицине

На конфренцији је било 430 учесника. У акредитованим симпозијумима поред предавача из Србије учествовали су и предавачи из Босне и Херцеговине, Хрватске  и Северне Македоније. Презентовано је 10 прихваћених радова за усмене презентације и 19 радова за постер презентације. Комерцијалним предавањима и штандовима конференцију су подржале и фармацеутске куће: AstraZeneca, Goodwillpharma, Inpharm, Хемофарм, Крка, PharmaSwiss и Servier.

Према мишљењу учесника програм је био одлично конципиран, са адекватним односом времена за едукативни програм и слободног времена, па су све колеге биле задовољне. Теме су биле интересантне и иновативне, одлично презентоване па су обе сале, сво време конференције, биле пуне. Закључак и предлог је да треба планирати више времена за дискусије и инсистирати на поштовању времена предвиђеног за излагање.

Велико интересовавање и пажњу су привукле обе радионице, али због ограниченог броја учесника на радионицама велики број лекара није могао да на њима учествује, те треба омогућити да се у оквиру програма током оваквих конференција и конгреса могу понављати. Предлог је да више буде оваквих видова едукације, на којима ће се демонстрирати различите клиничке вештине: дермоскопија, офталмоскопија, ултразвучна дијагностика, кардиопулмонална реанимација, едукација пацијената за правилну примену инхалационе терапије ......

Тема округлог стола била веома важна и актуелна за лекаре и подстакла је широку,плодну и значајну дискусију. У остваривању здтравствене заштите из обавезног здравственог осигурања водећу улогу има изабрани лекар, а Законом о здравственом осигурању као и Правилником о начину и поступку остваривања права из обавезног здравственог осигурања дефинисан је широк спектар обавезе и права изабраног лекара. У оквиру дискусије дефинисани су проблеми који онемогућавају лекарима у општој медицини да адекватно одговоре свим обавезама и компетенцијама која су дефинисана законом:

- недовољан број лекара у општој медицини

- велика оптерећеност администрацијом, нормативом о броју опредељених пацијената, норматив за време прегледа по пацијенту, капитационом формулом

- ограничењима у прописивању терапије и упућивању на допунску дијагностику

- непостојање вредновања специјализације опште медицине како је то дефинисано за специјалисте у другим обласима медицине.

Предложено је да се и убудуће овакве теме обрађују на нашим едукацијама, јер су битне за свакодневни рад лекара у општој меидицини. Предложене су следеће теме: вођење обавезне медицинске документације са посебним акцентом на правилно вођење здравственог карона пацијента, оцена повреде на раду, компетенције лекара при водењу боловања, налаз о здравственом стању за коришћење здравствене заштите у иностранству и низ сличних тема.

Што се тиче организације наших стручних скупова, предложено је и да се се у будућности ипак одлучимо за агенцију која ће организовати наше скупове, јер је у разговору са представницима фармацеутских кућа добијена сугестија  да професионалне агенције могу да доведу више учесника, а ми ћемо имати више времена да се бавимо организацијом научног програма.

У оквиру дискусије констатовано је да се инсистира на попуњавању евалуационих листова од стране учесника, јер је јако важна повратна информација као о актуелности и квалитету презентованих садржаја тако и о избору темама које би биле интересантне за наредне конгресе, конференције и друге едукативне скупове у организацији Секције опште медицине Српског лекарског друштва.