WONCA Европа 2016, завештање из Копенхагена

Европски породични лекари позивају на удружено деловање са главама и срцима!

WONCA Европа 2016, завештање из Копенхагена

Запослени у примарној здравственој заштити сусрећу се са повећењем притиска од стране здравствених структура, повећаном потражњом пацијената за породичним лекарима и мањком средстава. Многе европске земље суочене су са мањком инвестиција у примарну здравствену заштиту, док се на другој страни много улаже у уско специјализовану секундарну и терцијарну заштиту.

Ова неједнака расподела средстава је у оштром контрасту са опште прихваћеним ставом медју заинтересованим странама да је примарна здравствена заштита, са породичним лекаром као кључном особом, најоптималнији начин пружања успешне и ефикасне здравствене заштите. Породични лекари обезбедјују први контакт, свеобухватну, координисану и континуирану заштиту. Базирано на огромном истраживању, СЗО Европа препоручује да примарна здравствена заштита буде камен темељац у развоју и пружању будуће здравствене заштите. Изгледа да постоји фундаментални недостатак разумевања о природи и суштини услуга које пружају породични лекари медју чиновницима и политичарима али и колегама на вишим нивоима здравствене заштите.

Све већи број људи има две или више хроничних болести, расте број старих људи и суочавамо се са друштвено-економским неједнакостима које се односе на квалитет живота, очекивано трајање живота и приступ здравственој нези. Обучавање високо квалитетних здравствених кадрова захтева време. Да би се осигурала ефикасна здравствена заштита на свим нивоима, примарна заштита мора да буде обезбедјена из адекватних извора. Породични лекари теже да изграде јаке тимове са другим здравственим професионалцима како би се суочили са променама у потребама и захтевима у популацији.

Породични лекари са главама И срцима позивају на акцију да се постигне:

  • Универзална здравствена покривеност као и да се високо квалитетна породична медицина имплементира и даље развија у свим европским земљама. Ово подразумева распоредјивање средстава у складу са принципима које је навела политика СЗО (забелешка: Извештај из 2008 - Сада више него икад ?)
  • Интеграција здравствених услуга медју здравственим професионалцима у примарној заштити, али и са колегама на секундарном нивоу.
  • Јаче везе измедју стратегија јавног здравља и медицине која је усмерена на особу, у клиничкој пракси.
  • Рационална дистрибуција средстава у складу са потребама друштва.

Потребан нам је заједнички додипломски курикулум за породичну медицину, последипломска специјалистичка обука и континуирани професионални развој за породичне лекаре у свим европским земљама. Подржаћемо сличне стратегије и за друге професионалце у примарној заштити. Од велике важности је и јака истраживачка база да би се постигли ови циљеви.

WОНЦА Европа ће сарадјивати са релевантним партнерима, као што су организације пацијената, Европски форум за примарну заштиту, УЕМО, СЗО Европа и Европска Унија како би остварили нашу амбицију. WОНЦА Европа позива на заједничку акцију све здравствене власти, са главама и срцима  у интересу здравије Европе.